Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Spotkanie z Honorowymi Obywatelami Miasta Tczewa

Data publikacji: 01.02.2017, 11:46 / data wydarzenia: 30.01.2017

Profesor Grzegorz Kołodko i Profesor Jan Strelau
Profesor Grzegorz Kołodko i Profesor Jan Strelau
W ramach Dnia Tczewa, który obchodzimy 30 stycznia na pamiątkę symbolicznego powrotu Tczewa do Polski w 1920 roku po wielu latach zaboru pruskiego, przyznawane są zaszczytne tytuły, czyli honorowe obywatelstwa. W tym roku do grona Honorowych Obywateli Miasta Tczewa dołączyli: Prof. Grzegorz W. Kołodko i Prof. Jan Strelau.
Prof. Grzegorz W. Kołodko – intelektualista i polityk, teoretyk i praktyk, autor prac naukowych opublikowanych w 26 językach, honorowy profesor ośmiu uniwersytetów zagranicznych, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, autor trylogii „Wędrujący świat”, która ukazała się w 10 językach.
Prof. Jan Strelau – wybitny psycholog, znany w skali międzynarodowej ze swoich badań nad temperamentem, autor Regulacyjnej Teorii Temperamentu, członek Europejskiej Akademii Nauk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek korespondent Fińskiej Akademii Nauk i Literatury, doktor honorowy Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie, uniwersytetów w Poznaniu i Gdańsku, zaś w Uniwersytecie Warszawskim odnowił swój doktorat.
Po uroczystej sesji Rady Miejskiej zaprosiliśmy znamienitych gości na rozmowę, której celem było przybliżenie ich sylwetek i dokonań. W spotkaniu wzięła udział m.in. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, której absolwentem jest prof. Kołodko, a także rodziny i przyjaciele naszych wyjątkowych gości.
Prof. Grzegorz W. Kołodko wspominał lata młodzieńcze, które uważa za najciekawszy okres w swoim życiu. Do tej pory pamięta opinię, jaką wystawiono mu na kolonii: „zdolny, ale leniwy, wykazuje dużą inicjatywę”. Dużo miejsca poświęcił też rodzinie. Zwiedził ponad 160 krajów, toteż nie mogło zabraknąć opowieści o podróżach, a przede wszystkim o mądrości, którą wynosi się ze spotkania z drugim człowiekiem, nawet z pozoru bardzo zwyczajnym.
Prof. Jan Strelau opowiadał o swoim dzieciństwie, które spędził w Tczewie, a także edukacji w Bytowie, studiach na KUL i Uniwersytecie Warszawskim. Wspominał także swego mistrza – prof. Tadeusza Tomaszewskiego, w którego katedrze pracowali autorzy pierwszego powojennego podręcznika psychologii ogólnej w Polsce. Mówił o momentach przełomowych w karierze naukowej, a także o publikacji, która otworzyła mu drzwi do świata nauki.
Głos zabrali również wnioskodawcy nadania naszym gościom tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, czyli Jadwiga Andrzejewska – w imieniu I Liceum Ogólnokształcącego oraz Jan Kulas – wiceprzewodniczący Koła Miejskiego PO.
Fot. Jakub Małecki
Galeria zdjęć

Spotkanie z Honorowymi Obywatelami Miasta Tczewa (1)
Profesor Grzegorz Kołodko
Profesor Grzegorz Kołodko i Profesor Jan Strelau
Od lewej Józef Ziółkowski Profesor Grzegorz Kołodko Profesor Jan Strelau i Małgorzata Kruk
Jadwiga Andrzejewska dyrektor I LO w Tczewie
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Koncert kolęd i ballad Cantabile
Aktualności
Zdzisław Świtalla na początku pisał do szuflady, potem Grażyna Zakrzewska przekonała Go, że tak nie ...
Planer Kulturalny
Aktualności
Zaplanuj sobie kulturę!
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
Wystawy
Zapraszamy na wystawę pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy &#...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2018
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006