Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Nagroda dla Zdzisława Bergiela w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym

Data publikacji: 16.01.2017, 10:00

Zdzisław Bergiel podczas oprowadzania
Zdzisław Bergiel podczas oprowadzania
(fot. Jacek Cherek)
Od 1971 roku odbywa się Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy organizowany przez Zarząd Oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Podczas 45. edycji, która miała miejsce 27 listopada 2016 r., nasz kolega Zdzisław Bergiel zajął zaszczytne trzecie miejsce. W konkursie rywalizowało dwunastu przewodników z całej Polski, a pięciu znalazło się w ścisłym finale. Cele konkursu, zgodnie z regulaminem, to m.in.: rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia, kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli, a także rozbudzanie zamiłowań krajoznawczych i wyszukiwanie ciekawych tematów, a następnie prezentowanie ich w konkursie.

Podczas eliminacji należało przedstawić dowolny temat o treściach krajoznawczych. Zdzisław Bergiel zdecydował się na omówienie historii międzywojennego Tczewa w kontekście wystawy „20 lat wolności. Tczew 1920-1939” – największej ekspozycji Fabryki Sztuk. Finał składał się z dwóch etapów. W pierwszym przewodnik z Tczewa opisał swoje wspomnienia z Grudnia 1970 roku, a w drugim wylosował kolejne zadanie – w przeciągu trzech minut musiał opowiedzieć o tym, jak został przewodnikiem. Jego przygoda z „oprowadzaniem” zaczęła się, gdy po wielu latach pracy w zawodzie nauczyciela historii i pełnienia funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Tczewie, przeszedł na zasłużony odpoczynek. Jego żona, chcąc zapobiec nudzie, jaka mogłaby się wkraść w życie świeżego emeryta, zapisała go na kurs przewodników w Gdańsku. Od blisko 10 lat temu Zdzisław Bergiel oprowadza dzieci, młodzież i dorosłych po naszym mieście. Opracował trzy trasy „stałych” spacerów historycznych po Tczewie i kilka okazjonalnych, np. „Śladami międzywojennego Tczewa”.

Dotychczas oprowadził 10 tysięcy osób, a razem z nimi przebył 630 kilometrów. Zdzisław Bergiel jest przewodnikiem miejskim na Trójmiasto i terenowym na Kociewie oraz Powiśle, jak również posiada stosowne uprawnienia do oprowadzania po Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum Emigracji w Gdyni. Jak sam podkreśla, balsamem na duszę każdego przewodnika jest zainteresowanie ze strony słuchaczy.
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na kolejną historyczną wystawę przedstawiającą życie...
Aktualności
Zachęcamy do zapoznania się z historią Osiedla im. S. Staszica. Kiedy powstało, jakie najważniejsze ...
Aktualności
Metropolitalna Karta do Kultury - odbierzesz ją w bibliotece, a skorzystasz również u nas.
Planer Kulturalny
Aktualności
Zaplanuj sobie kulturę!
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2018
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006