Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
warsztaty + wystawa "Performatyka miłości"

Data publikacji: 31.08.2017, 14:21

Zapraszamy na warsztaty + wystawę „Performatyka miłości”.
Warsztaty 9 i 10 września 2017 r. od godz. 11:00,
wernisaż 11 września 2017 r. godz. 18:00,
wstęp bezpłatny.
Autorem wydarzenia jest Patryk Różycki, zatem oddajmy Mu głos:

Idea:
Performatyka miłości.
warsztaty + wystawa
Posługując się pojęciem performensu/performatyki, pragnę razem z uczestnikami warsztatów przyjrzeć się miłości i sprawom z nią związanym.
Stawiając pytanie w jaki sposób zachowujemy się kiedy „dotyka” nas miłość, chcę byśmy spróbowali to przedstawić poprzez działanie wybrane z szerokiej palety możliwych do wykonania gestów.
Jak w dobie emoji, jednozdjęciowych historyjek i kilkuliterowych słówek jesteśmy w stanie nadal indywidualnie formułować komunikat o tak wyraźnym uczuciu jakim jest miłości. Czy w ogóle chcemy jeszcze cokolwiek mówić o miłości lub też się do niej w jakikolwiek sposób odnosić? Czy użycie obrazka „serduszko” nie jest jedynie markowanym strzałem na czyjąś „bramkę”?
Chciałbym razem z uczestnikami warsztatów przeanalizować możliwe formy ekspresji własnych uczuć, nie tylko tych związanych bezpośrednio z miłością. W jaki sposób mówimy o uczuciach i czy w ogóle cokolwiek z tego co mówimy jest tym naprawdę czym ma być w pierwszym odczuciu. Następnie powziąć próbę indywidualnej opowieści, stworzenia symbolu, obrazu, działania żywego i zakomunikować własne uczucia.
Być może ktoś komuś wyzna miłość po raz pierwszy, zrobi laurkę, może ktoś napisze list, może zadedykuje post na którymś z portali albo po prostu da buziaka, forma ekspresji jest całkowicie otwarta i niczym nieograniczona.
Dwudniowe warsztaty mają nam posłużyć jako czas na zastanowienie się nad komunikatem i wyborem odpowiedniej formy/gestu do danego przedstawienia. Zastanowienie się nad formą ekspozycji i tego jak zaaranżujemy daną nam przestrzeń. Rezultaty naszych działań, opowieść o performatyce miłości pokażemy na wystawie po zakończeniu warsztatów.

W warsztatach i wystawie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani bez ograniczeń wiekowych, w końcu miłość dotyczy wszystkich.

Przybliżenie istotnych pojęć (źródło wikipedia)
Performatyka to nauka o performansie. Jako dyscyplina akademicka za przedmiot badań bierze zachowanie. Performatycy, wykorzystując materiał archiwalny, czyli książki, fotografie, nagrania video, ale też np. świadectwa archeologiczne, starają się opisać to co robią ludzie w określonych sytuacjach. Przedmiotem performatyki jest więc nie tylko spektakl-performans, ale także nasze zachowania codzienne, rytualne, zabawowe itd.
Performatycy za podstawę performansu uznają dwa elementy: rytuał i zabawę. Zachowania artystyczne są według tej teorii zrytualizowanym działaniem codziennym, a inaczej, sztuka performansu jest odgrywaniem wspomnień. Zabawowy charakter performansu jest niezbędnym czynnikiem łagodzącym i oswajającym performera i publiczność z materią działania. Dzięki zabawowym elementom performans, nawet drastyczny w środkach i łamiący określone tabu, wzbudza refleksyjny stan i tworzy dystans do odgrywanej sceny, bez których oglądanie spektaklu nie byłoby możliwe.
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Metropolitalna Karta do Kultury - odbierzesz ją w bibliotece, a skorzystasz również u nas.
Aktualności
Szkółka plastyczna Piotrusia Pana dla dzieci oraz warsztaty ceramiczne dla dorosłych. Od kilku sezon...
Wystawy
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na kolejną historyczną wystawę przedstawiającą życie...
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2018
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006