Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
wystawa "Rękodzieło Ewa Maria Detmer"

Data publikacji: 05.06.2017, 15:03

Dzieła sztuki inspirowane folklorem rodowitej tczewianki Ewy Marii Detmer już od 12 czerwca w Fabryce Sztuk. Wernisaż odbył się 12 czerwca 2017 roku o godz. 18.00.

Ewa Maria Detmer pochodzi z Tczewa, aktualnie mieszka w Bydgoszczy, na Fordonie. Studiowała filologię polską w Toruniu, była nauczycielką, dyrektorem szkoły, pracownikiem Urzędu Skarbowego. Obecnie jest na emeryturze i zajmuje się działalnością artystyczną. Współpracowała z Domem Kultury Modraczek w Bydgoszczy. Jej droga artystyczna rozpoczęła się od wyszywania postaci Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, które ofiarowała swoim wnuczkom.

Prace Ewy Marii Detmer nawiązują do ludowości, którą modyfikuje za pomocą niekonwencjonalnych technik plastycznych. Bohaterami jej twórczości są zwierzęta, a zwłaszcza ulubione ptaki. Sztuka stała się pasją, która uszczęśliwia artystkę. Haftowanie połączone z niekonwencjonalnymi technikami plastycznymi zaowocowało indywidualnymi wystawami. W Galerii MDK w Bydgoszczy można było zobaczyć prace malarskie 11-letniej wnuczki - Marty i inspirowane nimi prace Ewy Detmer. Wspomniana wnuczka zaangażowała się też w wystawę „Pory Roku” inspirowaną dziełem Antonia Vivaldiego. Ewa Maria Detmer wystawiała prace m.in. w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy, Galerii MDK w Bydgoszczy.

Artystka podkreśla, jak ważny jest dla niej Tczew i jak wiele znaczy dla niej możliwość pokazania swoich prac w Fabryce Sztuk. W najważniejszych momentach życia zawsze wracała w rodzinne strony. Teraz ponownie powraca, a wraz z nią przepiękne dzieła sztuki inspirowane folklorem.

Rękodzieło
Ewa Maria Detmer
12.06-9.07.2017
ul. 30 Stycznia 4
Wstęp bezpłatny!


Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Rozstrzygnięcie konkursu z okazji Święta Objawienia Pańskiego i wręczenie nagród - 25 stycznia 2018 ...
Aktualności
Kiedyś wieś sołecka należąca do rodu Czapskich, włączona w granice Tczewa ponad sześćdziesiąt lat te...
Koncert kolęd i ballad Cantabile
Aktualności
Zdzisław Świtalla na początku pisał do szuflady, potem Grażyna Zakrzewska przekonała Go, że tak nie ...
Aktualności
Czy zastanawiali się Państwo, skąd wzięła się nazwa "Fabryka Sztuk"?
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2018
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006