Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
relacja z przeglądu filmowego IPN "Echa Katynia"

Data publikacji: 03.05.2017, 12:27


(fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie)
W kwietniu – Miesiącu Pamięci Narodowej – zaprosiliśmy tczewian na przegląd filmowy „Echa Katynia”, który od 2010 roku organizuje IPN. W jego ramach zostały wyświetlone dwie produkcje: „Katyń – historia wciąż żywa”, gdzie popularny vloger-podróżnik Michał Pater przybliża charakterystykę Zbrodni Katyńskiej z uwzględnieniem tzw. kłamstwa katyńskiego. Drugi film – „Polska szuka bohaterów” Arkadiusza Gołębiewskiego – dotyczy poszukiwań szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce.

Po projekcjach miała miejsce ożywiona dyskusja. Marcin Kłodziński z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie mówił o etapach powstawania książki „Tczewski Panteon Katyński. Jeżeli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Podkreślił, że tworzenie listy katyńskich ofiar to proces długofalowy, wymagający dużego zaangażowania ze strony osób, które się tym zajmują. Wspomniano również, że niezwykle cenna w pracy historyków jest pamięć rodzinna. To krewni ofiar przekazują do różnych instytucji zdjęcia, listy, dokumenty. Wśród gości spotkania obecna była córka Leona Puchowskiego – policjanta, jeńca obozu w Ostaszkowie, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Przegląd filmowy miał miejsce 24 kwietnia 2017 roku, a dzień później w Zespole Opiekuńczym MOPS przy ul. Niepodległości została wyświetlona wspomniana produkcja pt. „Polska szuka bohaterów”.
Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
Aktualności
Czy zastanawiali się Państwo, skąd wzięła się nazwa "Fabryka Sztuk"?
Finisaż prac konkursowych
Aktualności
Aż 137 pocztówek z wakacji przesłaliście na nasz adres.
wyróżnienie w X konkursie fotograficznym wakacje z aparatem
Aktualności
Fotograficzne emocje już za nami. Znamy wyniki konkursu "Wakacje z aparatem".
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2017
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006