Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Piknik Historyczno-Militarny

Data publikacji: 08.09.2016, 08:18


(fot. Józef Ziółkowski)
W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II odbył się po raz pierwszy w Tczewie Piknik Historyczno-Militarny. Licznie przybyłych mieszkańców zainteresowało zwłaszcza uzbrojenie i zabytkowe pojazdy zaprezentowane przez Samodzielną Grupę Odtworzeniową „Pomorze” i Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD. Każdy miał okazję wziąć do ręki prawdziwy karabin używany na frontach drugiej wojny światowej, zasiąść za kierownicą replik pojazdów wojskowych czy też jako pasażer odbyć nimi krótki przejazd. Obok zabytkowego sprzętu można było obejrzeć współczesne wyposażenie wojska, a to za sprawą jednostek sprzętowych 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i 16. Batalionu Dowodzenia Ziemi Elbląskiej. Nie lada gratkę dla miłośników wojskowości stanowiła możliwość obejrzenia wartego dziesiątki milionów złotych Mobilnego Modułu Stanowiska Dowodzenia oraz jednej z najlepszych na świecie wyrzutni pocisków rakietowych Spike. Nowoczesny pojazd do monitoringu zaprezentowała także Straż Ochrony Kolei.

Wymiar edukacyjny wydarzenia podkreśliły wystawy o okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Zasięg terytorialny jednej z nich, przygotowanej przez nas, ograniczał się do Tczewa. Z kolei druga, będąca produkcją Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczyła całego Pomorza Gdańskiego. Ekspozycje uzupełniały filmy dokumentalne zawierające relacje bezpośrednich świadków wojny.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia skorzystali z gier planszowych, zabaw „team building”, laserowego paintballa. Chętnych nie zabrakło również w zawodach strzeleckich przeprowadzonych przez Ligę Obrony Kraju. Nagrodzono dziewięciu najlepszych strzelców w trzech kategoriach wiekowych. Przygotowaliśmy również poczęstunek w postaci wojskowej grochówki, po którą ustawiły się długie kolejki. Z kolei spragnieni wiedzy historycznej mogli zaopatrzyć się w regionalne publikacje na temat drugiej wojny światowej.

Celem Pikniku Historyczno-Militarnego było upowszechnianie historii ze szczególnym uwzględnieniem wątków lokalnych przy wykorzystaniu atrakcyjnych i przystępnych środków przekazu. Tłumy mieszkańców, które odwiedziły 1 września bulwar, są dowodem na popularność tego typu nowoczesnych lekcji historii.

Do współpracy przy organizacji wydarzenia zaprosiliśmy: 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną w Elblągu, Ligę Obrony Kraju w Tczewie, Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Straż Ochrony Kolei, Samodzielną Grupę Odtworzeniową „Pomorze”, firmę Desant Paintball z Tczewa, Zakład Usług Komunalnych i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którym serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy także w stronę sponsorów, bez hojności których nie byłoby wielu atrakcji i nagród w konkursach: Fundacji Domu Kultury, Fundacji Grupy PKP oraz PKP Cargo S.A., Centrum Kultury i Sztuki, Tczewskiemu Centrum Sportu i Rekreacji, kina Helios w Tczewie.
Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
koncert poezji śpiewanej Zespołu Cantabile
Aktualności
Już po raz drugi w tym roku zauroczyła nas poezja śpiewana w wykonaniu Zespołu Cantabile.
Aktualności
Czy zastanawiali się Państwo, skąd wzięła się nazwa "Fabryka Sztuk"?
Aktualności
Zapraszamy do zwiedzania wystawy historycznej pt. „Amor Patriae Nostra Lex… Bitwa pod Tc...
Aktualności
W trakcie wernisażu zostaną wręczone nagrody - lista nagrodzonych w artykule.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2017
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006