Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
"Grunt to rodzinka III" malarstwo Danuty Joppek w towarzystwie ilustracji jej wnuczki

Data publikacji: 26.06.2016, 17:18

Serdecznie zapraszamy na wystawę Grunt to rodzinka III, na której zaprezentujemy malarstwo Danuty Joppek w towarzystwie ilustracji jej wnuczki Elfie-Lila-Cerise Maccari-Joppek.
Wernisaż odbył się w czwartek 14 lipca o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk w Tczewie przy ul. 30 Stycznia 4.

Danuta Joppek – absolwentka PWSSP w Poznaniu i Gdańsku. Malarka. Zajmowała się też scenografią teatralną i architekturą zieleni. Kuratorka i współorganizatorka wystaw w kraju i za granicą, w tym autorskiego cyklu ekspozycji zbiorowych "W drodze...".
Laureatka konkursów plastycznych. Jej malarstwo wielokrotnie inspirowało twórczość pisarzy i poetów. Swoje prace wystawiała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Krytyk sztuki Adam Pawlak określił jej malarstwo jako "abstrakcję liryczną".
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Pomorskiego. Trzy razy otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Jej biogram znajduje się w Encyklopedii Gdańskiej Gedanopedia. Twórczości Danuty Joppek został poświęcony także numer dwumiesięcznika "Autograf" styczeń – luty 2016.

"(...) delikatna, krucha, jak woal; ona czuje dotyk pędzla, czuje tkankę malarską i presję płótna. Wrażliwa, pracowita, myśląca – prawdziwa artystka. Bardzo ją lubię, popieram sercem (...)" -fragment wypowiedzi prof. Kazimierza "Kacha" Ostrowskiego zanotowanej przez Jacka Kotlicę w lutym 1998.

"(...) Aktywność artystyczna naszych dni, niechlujnie wcielająca się w nędzny gadżet płytkiego zamysłu twórczego, dekoratywności, ma potrzebę odwołania się czasem do swego rodzaju godności plastycznej. Sztuka Danuty Joppek jest przykładem takiej właśnie godności. (...) " - Andre Verdet, Francja.

Wystawa będzie czynna do 7 sierpnia 2016 r.

Wstęp wolny!
Zapraszamy
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Planer Kulturalny
Aktualności
Zaplanuj sobie kulturę!
Aktualności
Uchwycić esencję natury - to jeden z celów, który przyświeca twórczości dr sztuk pięknych Marcina Pl...
Wystawy
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na kolejną historyczną wystawę przedstawiającą życie...
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2018
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006