Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
PROMOCJA KSIĄŻKI „Z WIŚLANEJ DELTY. TCZEW, GDAŃSK, ŻUŁAWY, MALBORK”

Data publikacji: 29.01.2016, 16:07

Wspólnie z Wydawnictwem Oskar zapraszamy na promocję książki Ludwiga Passarge’a "Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork", która odbędzie się 4 lutego 2016 roku o godz. 18.00 w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Spotkanie poprowadzą: Ryszard Rząd i Jacek Borkowicz. Książka będzie dostępna w promocyjnej cenie – 40 zł.

„Tam gdzie kończy się rzeka, a zaczyna morze” – tak często określana jest delta Wisły. Miejsce niezwykłe, gdzie przez stulecia zgodnie żyli przedstawiciele różnych narodowości i wyznań: Polacy, Niemcy, Żydzi, Kaszubi i Holendrzy. Wprawdzie ten wielokulturowy tygiel należy już do przeszłości, ale pozostaje nam dostępny dzięki źródłom: zdjęciom, dokumentom, wspomnieniom. Jedną z najciekawszych, a dotychczas szerzej nieznaną, relacji opisujących ten region stworzył niemal 150 lat temu wschodniopruski Niemiec – Ludwig Passarge. Jego liczne podróże po „małej ojczyźnie” zaowocowały bowiem książką, której pierwsze polskie wydanie ukazało właśnie nakładem Wydawnictwa Oskar.
Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork to publikacja, która przenosi czytelnika do II połowy XIX wieku. Świata, w którym sąsiadują ze sobą nowoczesne gdańskie kamienice i prototyp dorożki – taradajki, a w tle widzimy bogactwo regionalne Żuław, z wysuwającą się na plan pierwszy wyjątkową siecią kanałów. Wszystko zaś okraszone filozoficznymi dygresjami, z których wiele zachowało aktualność do dziś. Jak stwierdza znany gedanista, Andrzej Januszajtis, „lektura tej książki jest jak przyjemny spacer z mądrym przewodnikiem, odsłaniającym naszym oczom pełnię piękna naszych stron”. (Opis z: http://maszoperia.org).

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Jego obrazy kolekcjonowali Habsburgowie, a także tak wielcy malarze, jak: Rubens i Rembrandt. Przez...
Finisaż prac konkursowych
Aktualności
Aż 137 pocztówek z wakacji przesłaliście na nasz adres.
Aktualności
Zapraszamy do zwiedzania wystawy historycznej pt. „Amor Patriae Nostra Lex… Bitwa pod Tc...
Wystawy
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na kolejną historyczną wystawę przedstawiającą życie...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2017
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006