Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
„Wędrówka wśród cieni”

Data publikacji: 16.05.2013, 10:03

Serdecznie zapraszamy na promocję wyjątkowej książki. „Wędrówka wśród cieni” to zapis życia Józefa Tarnowskiego, żołnierza AK, więźnia sowieckiego gułagu, żołnierza brygady spadochronowej walczącego w bitwie pod Arnhem, którego wojna rozdzieliła z rodziną i zaprowadziła do Szkocji. Promocja książki odbędzie się w piątek, 24 maja o godz. 18.00, w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4.

Józef Tarnowski urodził się 19.03.1922 r. w Maniewiczach we wschodniej Polsce. Aresztowany przez NKWD w 1940 r. za działalność w AK został zesłany na Syberię. Po inwazji Niemiec na ZSRR został przewieziony do Uzbekistanu, a następnie do Iranu. Wstąpił tam do wojska polskiego - brygady spadochronowej. Po przeszkoleniu w Szkocji, wziął udział w bitwie pod Arnhem. Po wojnie wrócił do Szkocji. Skończył studia inżynieryjne. Był wieloletnim pracownikiem międzynarodowej korporacji ITT zajmującej się, m.in. wdrażaniem nowoczesnych technologii w różnych dziedzinach przemysłu. W latach 80-tych zajął się pracą społeczną z BESO - brytyjską organizacją pozarządową o charakterze dobroczynnym, nastawioną na niesienie pomocy doradczej krajom rozwijającym się - od 1990 r. zaangażowaną także w Europie Środkowej i Wschodniej. Aktywnie działał na rzecz rozwoju po-komunistycznej Polski. Otrzymał wiele międzynarodowych odznaczeń i wyróżnień. W Polsce został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Orderem Zasługi RP. Zmarł 12.09.2010 r.

„Wędrówkę wśród cieni” napisał wspólnie z Raymondem Raszkowskim Ross, dramatopisarzem, dziennikarzem i wykładowcą na Uniwersytecie Edynburskim. Książka ukazała się drukiem w maju 2009 r. w j. angielskim. W 2013 r. została przetłumaczona i wydana w j. polskim.

„Wędrówka wśród cieni” jest książką o wygnaniu i ludzkiej odysei, jest nieprawdopodobnie wzruszającą historią życia Józefa Tarnowskiego, młodego polskiego bojownika o wolność, który przeżył mroźne piekło wojennego, sowieckiego gułagu i przemierzył pół świata, aby dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych w Szkocji.
Był spadochroniarzem i walczył w krwawej rzeźni pod Arnhem; następnie został żandarmem wojskowym na ruinach Trzeciej Rzeszy, przesiedleńcem próbującym zbudować nowe życie w powojennej Wielkiej Brytanii, a ostatecznie znanym inżynierem elektronikiem, którego prace nad pionierskimi projektami zaprowadziły z powrotem do nowej Polski.
Jest to opowieść o idyllicznym dzieciństwie, rodzinie, przyjaciołach utraconych i odzyskanych, wojnie i pokoju, miłości i nadziei, dramacie i odkupieniu. Będąc opowieścią o losach jednego człowieka, książka jest jednocześnie historią starej Europy, która przeminęła wraz z rozpadem sowieckiego imperium i historią nowej Europy, zapoczątkowanej przez powstanie ruchu Solidarności. Będąc opowieścią o człowieku rodzinnym, człowieku wnikliwego i bystrego umysłu, ironii i humoru „Wędrówka wśród cieni” jest jednocześnie hołdem złożonym woli przetrwania i próbą odbudowania ludzkiego ducha.”

/źródło: Witold Neumann/

Zapraszamy
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Kiedyś wieś sołecka należąca do rodu Czapskich, włączona w granice Tczewa ponad sześćdziesiąt lat te...
Aktualności
Patrząc na obrazy Wilgi odczuwamy ten rodzaj przyjemności, który towarzyszy odkrywaniu miejsc taje...
Aktualności
Zapraszamy na wystawę plenerową, będącą fotograficznym zapisem budowy kościoła NMP Matki Kościoła.
Planer Kulturalny
Aktualności
Zaplanuj sobie kulturę!
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2018
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006