Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Europejska Noc Muzeów 20 V 2017

Data publikacji: 18.04.2016, 14:39

Zapraszamy 20 maja w godz. 19.00-00.00 na Europejską Noc Muzeów... pełną eksperymentów.

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2017 – PROGRAM


FABRYKA SZTUK, ul. 30 Stycznia 4

DZIEDZINIEC

19.00-00.00 – Fotobudka
To świetna zabawa dla każdego. Dodatkową atrakcją są gadżety, tj. wąsy, okulary, usta. Zdjęcia wysyłamy na e-maila.

19.00–00.00 – Ogromne klocki
Dzieci konstruują ogromne budowle z dużych klocków "wafli". Budowane są roboty, budynki i wszystko, co dzieci sobie wymarzą!

19.00–00.00 – Wielkie gry
Ulubione gry w wersji maxi (jenga, twister, warcaby, chińczyk).

19.00–00.00 – Warsztaty recyklingu
Warsztaty recyklingowe nie tylko rozwijają zdolności twórcze i manualne, ale również przybliżają zagadnienia związane z ochroną środowiska. Podczas warsztatów powstaną ekologiczne zabawki, maszyny, pojazdy, domy, do budowy których użyjemy nietypowych materiałów budowlanych.

19.00–00.00 – Mobilne Planetarium

22.00 - Spacer antynaukowy
Tematem przewodnim Nocy Muzeów jest nauka, a co się dzieje, kiedy lekceważymy jej osiągnięcia? Co kiedy racjonalizm i logika są na drugim miejscu? Co się dzieje, kiedy rozum śpi.... Zapraszamy na spacer "Dawnego Tczewa"; trasa: ul. Kołłątaja - ul. Czyżykowska - ul. Parkowa - Park Miejski - ul. Kołłątaja


DUŻY BUDYNEK

19:00-00.00 - Wystawa Exploratorium, sala konferencyjna, 2. piętro
Exploratorium to interaktywna i interdyscyplinarna wystawa edukacyjna, która prezentuje wybrane fenomeny nauki. Wystawa pozwala pokazać zarówno małym dzieciom, jak i dorosłym działanie podstawowych praw fizyki, logiki, astronomii i matematyki. Rozmiar i kolor eksponatów wzbudza zainteresowanie nie tylko najmłodszych. Nauka staje się ciekawsza i łatwiej przyswajalna. Na 17 stanowiskach zaprezentujemy interaktywne eksponaty, złudzenia optyczne i zagadki logiczne.

19:00-00:00 – Wystawa „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”, parter i 1. piętro
Ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje Tczewa. Tym razem zostały poruszone najważniejsze aspekty z okresu międzywojennego: powrót Tczewa do Polski w 1920 roku, życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Klimat epoki został podkreślony licznymi efektami multimedialnymi, które zainteresują współczesnego odbiorcę. Interaktywny quiz, multimedialna podłoga, multimedialne manekiny – to tylko niektóre z nich. Niewątpliwą atrakcją jest fotoplastykon, w którym można obejrzeć najciekawsze miejsca przedwojennego Tczewa.


MAŁY BUDYNEK


19.00–00.00 – Warsztaty robotyki, sala warsztatowa, parter
Nauczymy konstruowania i programowania prawdziwych, działających robotów z klocków lego, które wyposażone są w silniki, czujniki i mikrokontrolery. Roboty, które mogą budować uczestnicy, to m.in: łaziki marsjańskie, roboty sumo, roboty zwiadowcze.

19.00–00.00 – Warsztaty z eksperymentów, sala 101, 1. piętro
Uczestnicy przeprowadzą i zaobserwują najciekawsze doświadczenia naukowe z zakresu chemii, fizyki i ekologii oraz zdobywają wiedzę praktyczną. Zajęcia stanowią połączenie doskonałej rozrywki z nauką. Prezentujemy m.in. wybuchowe eksperymenty z użyciem odczynników chemicznych, suchego lodu, ciekłego azotu.

19.00–00.00 – Pokaz kuchni molekularnej, sala 104, 2. piętro
Głównym celem pokazu jest odkrywanie przez widzów nowych smaków i ciekawych form, chwilowe oderwanie się od tradycji kulinarnych. Wszystko zaprezentowane jest w formie zabawy i interakcji z kucharzem: tworzenie drinków o nietypowych formach i nowych smakach, a także jadalnej ziemi w kompozycji deserowej, sorbetów z nietypowych składników i rozbijanie owoców na cząstki. Będziemy przełamywać lęk do ciekłego azotu i suchego lodu. Będzie dużo dymu!

19.00-00.00 - Pokazy i olimpiada robotów oraz druku 3D, sala 201, 3. piętro
To miejsce, gdzie prezentujemy wiele interesujących robotów, m.in. te stworzone z klocków LEGO, dinozaury ze sztuczną inteligencją czy drukarkę 3D. Olimpiada robotów to interaktywna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy zmagają się ze sobą w Walkach robotów Lego SUMO oraz Wyścigach robotów Lego. Za pomocą zestawu drukarki 3D można w łatwy i szybki sposób stworzyć modele i prototypy przedmiotów o niewielkich rozmiarach.


KAMIENICA FABRYKI SZTUK, ul. Podmurna 15:

19:00-00:00 – wystawy stałe oaz ekspozycja czasowa "Amor Patriae Nostra Lex… Bitwa pod Tczewem 1627", 1. piętro
To opowieść o bitwie polsko-szwedzkiej, która rozegrała się pod Tczewem w czasie wojny o ujście Wisły toczonej w latach 1626-1629. Podczas dwóch sierpniowych dni 1627 roku podtczewskie Lubiszewo stało się sceną zaciętych zmagań wojennych. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Wystawa zapozna nas z przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami bitwy. Zobaczymy nie tylko uzbrojenie czy kopie grafik z epoki, ale również dowiemy się, dlaczego husarię nazywano „skrzydlatą jazdą” oraz zagramy w popularne na szlacheckich i królewskich dworach gry planszowe. Uzupełnienie ekspozycji stanowi film „Gniew husarii” zrealizowany i udostępniony przez Studio filmowe Crusader Films.

19:00-22:30 – Warsztaty plastyczne: Dworska rewia mody, 1. piętro
Wykonamy charakterystyczny element XVII-wiecznego stroju dworskiego; czyli perukę (z waty, papieru oraz różnorodnych ozdób).

Wstęp wolny.
Zapraszamy!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Metropolitalna Karta do Kultury - odbierzesz ją w bibliotece, a skorzystasz również u nas.
Aktualności
Szkółka plastyczna Piotrusia Pana dla dzieci oraz warsztaty ceramiczne dla dorosłych. Od kilku sezon...
Aktualności
Kulturalni maratończycy na start!
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2018
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006